نصب اپلیکیشن میزبان شو تربه بلاگ
...

چشم اندازهای طبیعی ایران

ایران از آن کشورهایی است که می‌تواند گردش و سفر را برای شما در یک مدت طولانی با مجموعه‌ای از جاذبه‌های مختلف و متنوع معنا کند. کشوری که در یک گستره جغرافیایی خاص قرار گرفته است. و تنوع خوبی از جاذبه‌های طبیعی را در اختیار طبیعت گردان و طبیعت دوستان قرار می‌دهد. در ادامه می‌خواهیم تنها با تعدادی از این چشم اندازهای طبیعی در سرتاسر ایران آشنا شویم. اگر شما هم از علاقه‌مندان به طبیعت هستید در این نوشته با ما همراه باشید.

 • دماوند

گنبد گیتی محبوب ملک الشعرای بهار یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. که در نزدیکی پایتخت، تهران، قرار گرفته است. بلندترین قله‌ی آتشفشانی آسیا و شهری که در دامنه‌ی آن قرار گرفته است، جاذبه‌ی گردشگری محبوبی نه تنها در میان ایرانیان بلکه در میان مردم جهان است. کوه دماوند به نمایندگی از تمام جاذبه‌های طبیعی که در این منطقه قرار گرفته‌اند در این لیست قرار دارد تا به شما یادآوری کند که می‌توانید با یک سفر کوتاه در آخر هفته به این منطقه از چشمه سیاه سنگ، آبشار جنگلک، دشت مشا و دریاچه‌ی تار و هویر دیدن کنید و لذت ببرید.

 • کلوت‌های شهداد، یکی از چشم اندازهای طبیعی ایران

کلوت‌های شهداد، یکی از چشم اندازهای طبیعی ایران

اکثر ما کرمان را به آثار تاریخی از دوره‌های مختلف می‌شناسیم اما باید بدانیم که جاذبه‌های طبیعی کرمان هم دست کمی از آثار تاریخی آن ندارند. کلوت‌های شهداد جاذبه‌ای طبیعی است که یکی از زیباترین قاب‌ها در کویر ایران را برای شما به تصویر می‌کشد. اگر از دور به کلوت‌های شهداد نگا کنیم؛ یک شهر قدیمی متروکه با ساختمان‌هایی بلند در ذهن ما تصویر می‌بندد در صورتی که تنها یکی از زیبایی‌های کویرهای قدیمی جهان است که بر اثر فرسایش‌های بادی و آبی به وجود آمده است. استفاده از طلوع و غروب آفتاب برای بازدید از این کلوت‌های عظیم‌الجثه بهتر می‌تواند شگفتی و زیبایی آنها را به شما منتقل کند.

البته که ایستادن بر فراز کلوت‌های شهداد در هنگام شب و لذت بردن از آسمان پر ستاره‌ی کویر هم یکی از بزرگترین لذت‌های سفر به این منطقه است.

 • دره‌ی عشق

دره‌ی عشق

استان چهارمحال و بختیاری یکی از آن استان‌هایی است که تعداد زیادی جاذبه‌ی طبیعی گردشگری را در خود جای داده است که هرکدام می‌تواند یک تجربه‌ی جدید از طبیعت‌گردی را برای شما به وجود بیاورد. دره‌ی عشق یکی از زیبایی‌های این استان است که به خوبی می‌تواند شما را غافلگیر کند و زیباترین قاب‌های زندگی را پیش رویتان قرار دهد. دره‌ی عشق در واقع جاده‌ای در بستر زاگرس است که با پیچ و خم‌های زاگرس همراه می‌شود. جاده‌ی زیبایی که از میان طبیعت منحصر به فرد زاگرس گذر می‌کند، کارون با جوش و خروش همراه با جاده در جریان است و طبیعت‌های منحصر به فردی که شما را برای استراحتی در کنار جاده تحریک می‌کند. اگر به این منطقه سفر کردید نگران تمام شدن منظره‌های زیبا نباشید. در این سفر شما می‌توانید به اندازه‌ی چند ساعت از یک جاده‌ی پر پیچ و خم که هرچه می‌گذرد زیباتر می‌شود لذت ببرید.

 • کول خرسون، یکی دیگر از چشم اندازهای طبیعی ایران

کول خرسون، یکی دیگر از چشم اندازهای طبیعی ایران

در خوزستان می‌توانید جاذبه‌های طبیعی عجیب و خاصی را پیدا کنید. و دره‌ی کول خرسون یکی از آن جاذبه‌های منحصر به فرد است. کول خرسون یکی از جاذبه‌های گردشگری دزفول است که تنها 45 دقیقه با آن فاصله دارد. برای بازدید از این دره باید شما ابتدا مسیری را در میان دشت‌های سرسبز دزفول با پای پیاده طی کنید تا به تنگه‌هایی با دیواره‌های بلند برسید. به محض قرار گرفتن در کنار این دیواره‌های بلند شما در کول خرسون قرار دارید که به نام تنگه‌ی ارواح هم شناخته می‌شود. برای بازدید ازکول خرسون یا باید طبیعت گرد حرفه‌ای باشید تا سالم و سلامت از این سفر باز گردید یا با یک همراه حرفه‌ای راهی این دره شوید.

پیمایش این دره می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های زندگی شما را بسازد. اگر در این پیمایش مسیر خود را درست انتخاب کنید؛ بعد از یک پیمایش چند ساعته شما صدای رود دز را می‌شنوید. و جوش و خروش آن را در میان صخره‌های این دره به تماشا می‌نشینید.

 • زراس

زراس

اکثر ما خوزستان را به آفتاب سخت و خشنش، تابستان بسیار گرمش و روزهای غبارآلودش می‌شناسیم. اما این تنها یک بخش از چهره‌ی خوزستان است. زراس خوزستان یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی ایران است که طبیعت‌گردان با عنوان بهشت گمشده از آن یاد می‌کنند. زراس در نزدیکی شهرهای اهواز، دهدز و سد کارون 3 قرار دارد. کارون را می‌توان به عنوان مهم‌ترین عنصر گردشگری در خوزستان معرفی کرد. که با گذر از بخش‌های مختلف آن جاذبه‌های دیگری هم به وجود آورده است. سد کارون 3 یکی از این جاذبه‌ها و دهکده‌ی زراس در دامنه‌ی کوهی مشرف بر این سد قرار دارد. زراس می‌تواند با دشت‌های سرسبز که با عطر گل‌های وحشی و سبزه شما را سرمست می‌کند، با منظره‌ای زیبا از کارون، آفتابی که بر دشت‌های سرسبز می‌افتد و صدای پرندگان خاصی که در کوه می‌پیچد؛ یگی از بهترین تجربه‌های زندگی شما را بسازد.

 • آبشار شیوند

آبشار شیوند

آبشار شیوند هم یکی دیگر از جاذبه‌های بکر استان خوزستان است. که در روستایی بسیار بکر به همین نام در نزدیکی ایذه قرار گرفته است. رودخانه‌ی شیوند از رشته کوه منگشت سرچشمه می‌گیرد. و در مسیر جاری شدن خود چند آبشار بزرگ و کوچک با منظره‌های سرسبز و دیدنی به وجود می‌آورد. روستای شیوند از روستاهای بکر خوزستان است. و با گذر از سد کارون 3 می‌توانید خود را به آنجا برسانید. در این منطقه می‌توانید مجموعه‌ای از آبشارها را پیدا کنید. که آخرین عضو این مجموعه از ارتفاعی 50 متری جاری می‌شود و در نهایت در مسیر رودخانه به سد کارون 3 می‌ریزد.

 • جزیره هرمز، یکی از فوق العاده‌ترین چشم اندازهای طبیعی ایران

جزیره هرمز، یکی از فوق العاده‌ترین چشم اندازهای طبیعی ایران

جزیزه‌ی هرمز یکی از جزایر دیدنی در خلیج همیشگی فارس است. که هرساله تعدادی زیادی گردشگر و مسافر را به واسطه‌ی جاذبه‌ها و عجایب طبیعی خود جذب می‌کند. جزیره‌ی سرخ هرمز را خیلی از ما با خاک‌ها و کوه‌های رنگارنگ میشناسیم. اما زیبایی‌های هرمز تنها به خاک‌های رنگارنگ محدود نمی‌شود. قلعه پرتقالی‌ها، ساحل سرخ هرمز، دره‌ی مجسمه‌ها، دره‌ی رنگین کمان، غار الهه نمک فیروزه‌ای و فرش خاکی هرمز تنها بخشی از زیبایی‌های این جزیره هستند. که می‌توانند تجربه‌ی یک سفر منحصر به فرد برای شما بسازند.

 • آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در استان آذربایجان شرقی است. که در نزدیکی چند آبشار آبی متروکه و چند روستا در مجاورت رود ارس قرار دارد. آب این آبشار که در شهرستان جلفا قرار دارد از چشمه در میان کوه‌های مرتفع اطراف سرچشمه می‌گیرد. و با گذر از میان گیاهان آبزی و جلبک‌ها، از یک ارتفاع 15 متری به صورت قطره‌ای جاری می‌شود. و در ادامه به شکل جویباری باریک به سمت شمال جاری می‌شود. آبشار آسیاب خرابه یکی از مقصدهای 4 فصل ایران است. که در هر فصل بخشی از زیبایی خود را به گردشگران و طبیعت دوستان نشان می‌دهد.

 • آبشار ویسادار

آبشار ویسادار

گیلان سرسبز و دیدنی یکی از مقصدهای تکراری در میان گردشگران ایرانی است. که در شرق و غرب خود، جاذبه‌های منحصر به فردی برای غافلگیر کردن گردشگران ایرانی دارد. یکی از این جاذبه‌ها، آبشار ویسادار است. که در قسمت غربی گیلان، در میان جنگل‌های تالش قرار گرفته است. آبشار ویسادار در واقع از جاذبه‌های گردشگری رضوان شهر است. که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. سفر به این قسمت از گیلان تنها در یک بازدید از آبشار خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید از مسیر سرسبز منتهی به این آبشار، جنگل‌های اطراف، رودخانه‌ی جاری در میان جنگل، حوضچه‌هایی مخصوص آب تنی و بازارچه‌ی محلی در نزدیکی آبشار لذت ببرید.

 • دشت دریاسر، یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی در ایران

دشت دریاسر، یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی در ایران

دشت دریاسر که در شهر تنکابن مازندران قرار دارد، در میان گردشگران به عنوان مرز جنگل‌های شمال ایران و یخچال‌های رشته کوه الموت شناخته می‌شود. دشت دریاسر در منطقه‌ی دوهزار مازندران در میان چهار قله‌ی مرتفع قرار گرفته است. که کوه الموت در میان آنها بلندترین است. دشت دریاسر یکی از عجایب مازندران است. که در فصل بهار به خصوص اردیبهشت با گل‌های زیبای بابونه پر می‌شود. و یکی از زیباترین منظره‌های ممکن را برای شما می‌سازد. یکی دیگر از عجایب دشت دریاسر چشمه‌های متعددی است که در بستر آن می‌جوشد. به شکلی که در فصل بهار خیلی سخت می‌توان یک قسمت خشک برای نشستن پیدا کرد. علاوه بر چشمه‌هایی که در بستر این دشت می‌جوشند؛ رودی هم که از ارتفاعات سیالان سرچشمه می‌گیرد از میان این دشت می‌گذرد.

 • آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت

در کیلومتر 96 جاده‌ی هراز به سمت روستایی به نام لاریجان بروید تا بلندترین آبشار مازندران را ببینید. با قرار گرفتن در مسیر فرعی که به روستا منتهی می‌شود می‌توانید منظره‌ای از آبشار را ببینید. آبشار شاهاندشت در واقع از 8 آبشار تشکیل شده است. که هرکدام از یک ارتفاعی به پایین جاری می‌شوند. مسیری که برای بازدید از این آبشار طی می‌کنید و طبیعت اطرافش می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای سفر به این منطقه به شما بدهد. علاوه بر طبیعت‌گردی و لذت بردن از طبیعت، به واسطه‌ی روستاهایی که در اطراف این آبشار قرار دارد می‌توانید تعامل و ارتباط خوبی با مردم روستایی برقرار کنید.

 • ارتفاعات ماسال

ارتفاعات ماسال

ییلاقات ماسال یکی از آن مقصدهای گردشگری در ایران است که گردشگران و مسافران برای فرار از شلوغی‌ها و آلودگی‌های شهر به آن پناه می‌برند. تا زمانی را در میان دشت‌های سرسبز، آبشارهای بلند با آب و هوایی خوب سپری کنند. ماسال یکی از آن مقصدهایی است که آرزوی دیرینه‌ی انسان‌ها برای زندگی کردن در میان ابرها را تحقق بخشیده است. ارتفاعات و ییلاقات ماسال جاذبه‌ی طبیعی گردشگری است که می‌تواند یک سفر خوب به دور از استرس را برای شما بسازد.

 • آبشار کبود وال

آبشار کبود وال

به سراغ استان شمالی دیگر، گلستان، برویم تا از یک آبشار زیبا و دیدنی به نام کبود وال دیدن کنیم. شهر علی آباد کتول که در سال‌های اخیر به واسطه‌ی خانواده‌ی معمولی سریال پایتخت به شهرت رسیده است یکی از زیباترین شهرهای استان گلستان است. که تنها 48 کیلومتر با گرگان فاصله دارد. آبشار کبود وال یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد این شهر است. که در میان بلندترین آبشارهای خزه‌ای جهان نام آن دیده می‌شود. این آبشار از چشمه‌ای در بالادست تغذیه می‌شود و از رود و جویبار دیگری خبری نیست.

در این نوشته با تعدادی از چشم اندازهای منحصر به فرد در طبیعت ایران آشنا شدیم. اما طبیعت ایران آنقدر مناظر زیبا و دیدنی دارد که نمی‌توان راجع به تمام آنها در یک نوشته صحبت کرد.  شما می‌توانید با دیگر مناظر طبیعی ایران در بلاگ‌های بعدی که  در سایت قرار می‌گیرند آشنا شوید.

تربه در جیب شما..!

دسترسی به تمام امکانات در اپلیکیشن تربه تریپ

دریافت مستقیم
© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارآفرینان گردشگری سرزمین کهن میباشد