نصب اپلیکیشن میزبان شو تربه بلاگ
مبدا و مقصدت رو مشخص کن تا برنامه سفرت رو بچینیم! بزن بریم

موزه رختشویخانه، یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان در استان زنجان است. این موزه در محل یک رختشویخانه قدیمی در بافت تاریخی شهر زنجان واقع شده است.

تاریخچه

رختشویخانه زنجان در سال ۱۳۰۷ خورشیدی به فرمان علی اکبر توفیقی، اولین شهردار وقت زنجان ساخته شد. این بنا در محله‌ای معروف به بابا جامال چوقوری (گودال باباجمال) در قلب بافت تاریخی شهر زنجان قرار گرفته است.

ویژگی‌های معماری

رختشویخانه زنجان از سه قسمت اصلی تشکیل شده است:

  • حوضچه‌های شستشو
  • مخزن آب
  • شاه‌نشین

حوضچه‌های شستشو، محلی برای شستشوی لباس‌ها بوده است. این حوضچه‌ها به صورت دایره‌ای شکل و به تعداد ۶ عدد ساخته شده‌اند. مخزن آب، محلی برای ذخیره آب بوده است. این مخزن به طول ۱۷ متر، عرض ۵.۱ متر و ارتفاع ۸ متر است. شاه‌نشین، محلی برای نظارت بر روند شستشو بوده است.

امکانات و خدمات ارائه شده

در موزه رختشویخانه، امکانات و خدمات مختلفی برای گردشگران ارائه می‌شود. این امکانات شامل موارد زیر است:

  • راهنمایان گردشگری
  • فروشگاه صنایع دستی
  • کافه و رستوران
  • سرویس بهداشتی

راه‌های دسترسی

برای دسترسی به موزه رختشویخانه، می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی یا شخصی استفاده کنید. اگر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنید، می‌توانید با اتوبوس یا تاکسی به خیابان سعدی بروید. اگر از خودروی شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق خیابان "بلوار امام رضا(ع)" یا خیابان "بلوار سردار جنگل" به این خیابان بروید.

ساعات بازدید

موزه رختشویخانه همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ عصر پذیرای گردشگران است.

موضوع موزه

موزه رختشویخانه به معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردم زنجان در گذشته اختصاص دارد. در این موزه، وسایل و ابزارآلات زندگی روزمره مردم زنجان در دوران قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است. همچنین، در این موزه، نمایشگاه‌های موقتی مختلفی برگزار می‌شود.

اهمیت موزه

موزه رختشویخانه، یکی از مهم‌ترین موزه‌های شهر زنجان است. این موزه، علاوه بر معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردم زنجان، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر زنجان نیز مورد توجه گردشگران قرار دارد.

تربه در جیب شما..!

دسترسی به تمام امکانات در اپلیکیشن تربه تریپ

دریافت مستقیم
© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارآفرینان گردشگری سرزمین کهن میباشد