نصب اپلیکیشن میزبان شو تربه بلاگ
...

مقاصد سفر در جوانی، بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

هر چقدر هم بگوییم که مهم جوان ماندن دل است و سن و سال نباید محدود کننده‌ی تصمیمات زندگی باشد اما نهایتا فیزیک و بدن انسان تا یک برهه‌ای از زندگی می‌تواند فعالیت‌های خاصی را انجام دهد. روزهای خوب جوانی فرصت‌هایی است که باید غنیمت بشماریم. و با انجام کارهای مختلف تجربه‌ی خود را بالا ببریم.

سفرها و گردش‌هایی که نیاز بیشتری به فعالیت‌های بدنی دارند باید در سال‌های جوانی انجام شوند    تا لذت و زیبایی آن با ناتوانی عضلات بدن و محدودیت‌هایی که خواهیم داشت از بین نرود. در ادامه‌ی این نوشته می‌خواهیم با تعداد مقاصد گردشگری ایران که مسیر سخت اما منظره‌ی بسیار زیبایی دارند آشنا شویم تا شما برای بازدید از آنها در سال‌های جوانی برنامه‌ریزی کنیم. اگر به تجربه‌های جدید و طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید ادامه‌ی این نوشته را از دست ندهید.

دریاچه ارواح، یکی از مقاصد سفر در جوانی

دریاچه ارواح، یکی از مقاصد سفر در جوانی

مازندران خصوصا نور و نوشهر از مقصدهای همیشگی تهرانیان برای سفر به شمال ایران است. در نوشهر می‌توانید یکی از زیباترین یا حتی مخوف‌ترین دریاچه‌های ایران به نام دریاچه‌ی ارواح را پیدا کنید. این دریاچه که در ارتفاعات جنگلی قرار گرفته است به واسطه‌ی دور از دسترس بودن توانسته طبیعت بکر و منحصر به فرد خود را حفظ کند. دریاچه‌ی ارواح با درختان توسکا و ممرز در اطراف محاصره شده است. و مردم محلی با نام دریاچه‌ی ممرز از آن یاد می‌کنند.

در سال‌های دور، در جایی که الان دریاچه قرار دارد یک دشت وسیع پوشیده از درختان توسکا و ممرز قرار داشته است. اما به مرور با جاری شدن آب در این منطقه به یک دریاچه تبدیل شده است. از این دریاچه تنه و ریشه‌‌های درختان قدیمی بیرون زده است و یک ظاهر ترسناک به دریاچه بخشیده است که باعث شهرت ان به دریاچه ارواح شده است. برای رسیدن به این دریاچه باید 47 کیلومتر از نوشهر فاصله بگیرید و در مسیر روستای صلاح‌الدین کلا، دریاچه‌ی ارواح را پیدا کنید. مسیر رسیدن به این دریاچه 20 تا 30 دقیقه پیاده روی در میان جنگل دارد و به همین جهت بیشتر به جوانان توصیه می‌شود.

دره کول خرسون

دره کول خرسون

خوزستان، استانی که می‌تواند مجموعه‌ای از زیباترین و منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری را در اختیار شما قرار بدهد. دره کول خرسون یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد در نزدیکی دزفول خوزستان است. کول خرسون به واسطه‌ی پیچیدگی و ترسناکی دره‌های مارپیچ به دره‌ی ارواح هم شهرت پیدا کرده است. این دره بخشی از رشته کوه زاگرس است. که در فاصله‌ی 45 دقیقه‌ای دزفول در مسیر دریاچه شهیون قرار گرفته است. اگر بخواهید از تمام زیبایی‌های کول خرسون لذت ببرید باید یک پیمایش کامل چند ساعته در میان صخره‌ها و تنگه‌های این منطقه داشته باشید. برای پیمایش این مسیر لازم است که آمادگی بدنی بالا داشته باشید. تا بتوانید این مسیر طولانی که فراز و فرودهایی هم دارد با خیال راحت طی کنید.

همزمان با پیاده‌روی در این مسیر می‌توانید از گیاهان منحصر به فرد روییده در میان صخره‌ها و عبور رودها و جویبارها لذت ببرید. در این پیاده‌روی به یک دوراهی می‌رسید؛ با انتخاب مسیر سمت راست می‌توانید بعد از 4 ساعت صدای رودخانه‌ی دز را بشنوید که از میان دره می‌گذرد. در فصل بهار زیبایی و سرسبزی این منطقه می‌تواند سفر و گردشی به مراتب به یاد ماندنی‌تر برای شما بسازد.

دریاچه گهر

دریاچه گهر

دریاچه کوهستانی گهر که به عنوان نگین اشترانکوه و زاگرس شناخته می‌شود، یکی از مقاصد سفر در جوانی است. که از دریاچه‌های آب شیرین کشور و یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری لرستان است. دریاچه گهر که از دورود و الیگودرز راه دارد در ارتفاع دو هزار متری از سطح دریا قرار دارد. به نظر می‌رسد این دریاچه بر اثر زمین لرزه‌ای در سال‌های دور شکل گرفته است. زیرا بر روی یکی از گسل‌های اصلی زاگرس قرار گرفته است. دریاچه‌ی گهر که در واقع از دو دریاچه‌ی گهر کوچک و بزرگ تشکیل شده است. آب این دریاچه هم از رودخانه‌ی تاپله و هم بارش‌های جوی مانند برف و باران تامین می‌شود. در نزدیکی این دریاچه هم دره‌ای قرار دارد که در فصل بهار از شقایق‌های وحشی و لاله‌های واژگون پوشیده می‌شود.

برای رسیدن به این آبشار بکر و دیدنی می‌توانیم از دو شهر الیگودرز و دورود راهی اشترانکوه شویم. تا یک جایی از مسیر را شما می‌توانید با استفاده از ماشین طی کنید. و بعد از آن باید در یک مسیر کوهستانی پیاده‌روی کنید تا خود را به دریاچه‌ی گهر برسانید. برای رسیدن به دریاچه از سمت دورود حدود 12.5 کیلومتر پیاده‌روی در پیش دارید که 4 تا 5 ساعت زمان می‌برد. مسیری که از سمت الیگودرز شروع می‌شود کوتاه‌تر اما سخت‌تر و کوهستانی‌تر است. در جوانی فرصت بازدید از این دریاچه را نباید از دست داد که حسرت سال‌های بعد زندگی نشود.

تنگه رغز، یکی از دیدنی‌ترین مقاصد سفر در جوانی

تنگه رغز، یکی از دیدنی‌ترین مقاصد سفر در جوانی

استان فارس یکی از آن مقصدهایی است که می‌تواند یک طیف متنوع از جاذبه‌های گردشگری مانند تخت جمشید و تنگه براق را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. این بار می‌خواهیم با تنگه‌ای دیگر در استان فارس آشنا شویم. تنگه رغز که در میان مردم محلی به تنگه رودخیز مشهور و آبی بسیار زلال در آن جریان دارد. تنگه رغز از ترکیب هزارساله‌ی سنگ و آب به وجود آمده است. و گاه سنگ‌ها آنقدر بهم نزدیک شده‌اند که غار ساخته‌اند. آب زلال و شفافی که در تنگه جاری است، صدای آبشاری که جان تازه‌ای می‌بخشد و طبیعت زیبایی که این آب‌های جاری ایجاد کرده‌اند می‌تواند زیباترین خاطرات را برای شما در سفر به فارس بسازد.

آبی که در این تنگه جریان از چشمه‌ای در دل جنگل می‌جوشد و در میان دره‌ی جنوبی جاری می‌شود تا در پایان باز به زمین باز گردد. آبی جاری در این مسیر تا به مقصد خود برسد نزدیک به 60 آبشار و 100 حوضچه می‌سازد. که بسیار مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان قرار می‌گیرد.

برای بازدید از زیبایی‌های بی نظیر و بی حد تنگه رغز باید خود را به شهر داراب در استان فارس برسانید. و از آنجا در 35 کیلومتری جاده‌ی داراب-شیراز به سمت تنگه‌ی دراکویه بروید. برای بازدید از زیبایی‌های این تنگه باید چندین ساعت را در مسیرهای خاکی و کوهستانی پیاده‌روی کنید. در خود تنگه هم برای اینکه بتوانید خود را به سرچشمه برسانید باید در مسیر به دل آب بزنید و از میان جریان‌های آب و زیر آبشارها رد شوید.

قلعه رودخان

قلعه رودخان

گیلان یکی از محبوب‌ترین مقصدها برای گردشگران ایرانی است که در هر کدام از شهرهای خود جاذبه‌های گردشگری مختلفی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. قلعه رودخان یکی از این جاذبه‌های منحصر به فرد گیلان است. که در شهر فومن قرار گرفته است. ترکیب تاریخ با طبیعت بکر و زیبای گیلان جاذبه‌ی گردشگری منحصر به فردی مانند قلعه رودخان ساخته است. که می‌تواند یک سفر خاطره‌انگیز کامل برای شما از سفر به گیلان بسازد.

قلعه رودخان در سال‌های خیلی دور پناهگاه مردم روستا در زمان جنگ و بروز حوادث بوده است. قلعه‌ای که امروزه تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است. رسیدن به این قلعه تنها با طی کردن هزار پله در میان جنگل‌ها فومن با صدای رودخانه‌ای در پایین دست ممکن است. هزار پله‌ای که به قلعه منتهی می‌شود شما را در ارتفاعات فومن بالا می‌برد. و خاص‌ترین منظره‌ها از جنگل‌های گیلان را در اختیار شما قرار میدهد.

دشت شیمبار، یکی از زیباترین مقاصد سفر در جوانی

دشت شیمبار، یکی از زیباترین مقاصد سفر در جوانی

عجایب و زیبایی‌های خوزستان تمام نشدنی است. و این بار می‌خواهیم با دشت شیمبار یکی از جاذبه‌های مسجد سلیمان خوزستان صحبت کنیم. دشت شیمبار که با نام شیرین بهار هم شناخته می‌شود در دامنه‌ی کوه دلا قرار دارد. در دشت شیممبار می‌توانید با قدم زدن در بکرترین پوشش گیاهی منطقه، از تماشای گل‌هایی زیبا لذت ببرید. از چشمه‌ها و آبشارهای خروشان آن دیدن کنید و یک روز با خاطره‌هایی ماندگار در طبیعت منحصر به فرد خوزستان بگذرانید.

در دشت شیمبار، می‌توانید بساط پیک نیک را برپا کنید. و در آرامش از مناظر طبیعی اطرافتان لذت ببرید. یا شروع به پیاده روی کنید و در هر قسمت از دشت جاذبه‌های بیشتری ببینید. یا اگر به کوهنوردی علاقه دارید از کوه‌های اطراف دشت که منظره‌ی فوق‌العاده‌ای هم دارند برای کوهنوردی استفاده کنید. با سفر به دشت شیمبار در سال‌های جوانی به راحتی می‌توانید تمام این فعالیت‌های جذاب را با یک وقفه چند روزه در میان دشت انجام دهید و سفر بهتری را تجربه کنید.

آبشار لاتون

آبشار لاتون

باری دیگر به سمت گیلان برویم و این بار به سمت شهر آستارا راهی شویم. جایی که می‌توانیم یکی از بلندترین آبشارهای ایران را پیدا کنیم. بلندترین قله در منطقه‌ی آستارا کوه اسپیناس است. که از آن آبشاری به زیبایی آبشار لاتون جاری می‌شود. آبشار لاتون که در چهار فصل سال جاری است با ارتفاع 107 متر با احتساب آبریز پایینی در فهرست 30 آبشار بلند جهان قرار می‌گیرد. این آبشار از ارتفاعات کوه اسپیناس به پایین سرازیر می‌شود. و در دل جنگل مسیر خود را طی می‌ کند تا به رودخانه‌ی لوندویل برسد. و در میان گیلان زیبا مسیر خود را به سمت خزر پیدا کند. برای رسیدن به این آبشار باید یک مسیر نسبتا طولانی را در دل جنگل طی کنید. تا بتوانید از زیبایی‌های آبشار و آبی که در پایین دست جاری می‌شود لذت بیشتری ببرید.

تنگه واشی

تنگه واشی

در اطراف تهران، نزدیکی‌های فیروزکوه می‌توانید یکی از بهترین مقصاد سفر در جوانی و ییلاقات را پیدا کنید. در پایان روستای جلیزجند که حدودا 20 کیلومتر با فیروزکوه فاصله دارد؛ یکی از بهترین مسیرهای طبیعت‌گردی اطراف تهران در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد. این منطقه به نام تنگه واشی شناخته می‌شود. اما در واقع دو تنگه در این منطقه به نام‌های “سا” و “واشی” وجود دارند. دشت‌های ساواشی که در نزدیکی آبشاری به همین نام قرار دارد، بیش از یک قرن پیش محل سکونت عشایر سنگسری بوده است. برای لذت بردن از آب و هوای این منطقه و بازدید از دو تنگه، رودخانه و آبشار باید یک مسیر طولانی را به پای پیاده طی کنید. پس بهتر است برنامه‌ی سفر به این منطقه را در سال‌های جوانی عملی کنید.

در این نوشته با تعدادی از مقاصد سفر در جوانی که پر دردسر و زحمت هستند، آشنا شدیم. که برای جوانان طبیعت‌گرد و علاقه‌مند به سفر مقصدهای مناسبی محسوب می‌شوند. اگر شما هم سودای سفرهای متعدد و کسب تجربه‌های مختلف در سر دارید، از این نوشته استفاده کنید. و با سفر به نقاط مختلف ایران کشور خود را بهتر بشناسید و از سال‌های جوانی بیشترین لذت را ببرید.

تربه در جیب شما..!

دسترسی به تمام امکانات در اپلیکیشن تربه تریپ

دریافت مستقیم
© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارآفرینان گردشگری سرزمین کهن میباشد