نصب اپلیکیشن میزبان شو تربه بلاگ
مبدا و مقصدت رو مشخص کن تا برنامه سفرت رو بچینیم! بزن بریم

سربطاق آقامیر، رازهای نهفته در دل دزفول

سربطاق آقامیر، در قلب شهر دزفول در استان خوزستان، گویی رازهای نهفته در دل تاریخ را به نمایش گذاشته است. این سربطاق که در محله قلعه و در نزدیکی رودخانه دز واقع شده، با قدمتی که به دوران صفوی می‌رسد، در تاریخ 25 اسفند 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سربطاق آقامیر، در واقع ورودی یکی از قنات‌های قدیمی دزفول به نام قمش آقامیر است. قنات‌ها در گذشته، نقش حیاتی در تامین آب شرب و کشاورزی مردم دزفول داشتند. سربطاق آقامیر با پله‌های متعدد و طاق‌های آجری، مسیری را به سوی خنکای قنات و گویی به سوی تاریخ دزفول ایجاد کرده است.

قدم به قدم در تاریخ: با گذر از پله‌های سربطاق آقامیر، گویی در گذر زمان به عقب سفر می‌کنید. خنکای دل‌انگیز قنات، طاق‌های آجری که با ظرافت تمام ساخته شده‌اند، و صدای آب جاری، فضایی بی‌نظیر و خاطره‌انگیز را به وجود آورده‌اند. در طول مسیر، می‌توانید حجره‌هایی را ببینید که در گذشته برای استراحت و برداشت آب از قنات استفاده می‌شدند.

ویژگی‌های منحصر به فرد: سربطاق آقامیر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از سایر سربطاق‌های دزفول متمایز می‌کند. پله‌های این سربطاق، به صورت مارپیچ و با شیب ملایم ساخته شده‌اند که عبور و مرور را آسان‌تر می‌کند. همچنین، طاق‌های سربطاق آقامیر از استحکام و زیبایی خاصی برخوردارند.

امكانات و خدمات: در حال حاضر، سربطاق آقامیر به عنوان یک جاذبه گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای رفاه گردشگران، در ابتدای ورودی سربطاق، چندین آلاچیق و سرویس بهداشتی احداث شده است. همچنین، نورپردازی مناسب در داخل سربطاق، امکان بازدید از آن را در شب نیز فراهم کرده است.

راه‌های دسترسی: برای رسیدن به سربطاق آقامیر، می‌توانید از طریق خیابان‌های سیروس و امام خمینی به محله قلعه بروید. همچنین، اتوبوس‌های خطی در سطح شهر دزفول وجود دارند که می‌توانید از آنها برای رسیدن به محله قلعه استفاده کنید.

بازدید از سربطاق آقامیر، تجربه‌ای منحصر به فرد و خاطره‌انگیز را برای شما رقم خواهد زد. گشت و گذار در این مکان تاریخی، تماشای معماری و تزیینات آجری، و حس خنکای قنات، لحظات شاد و خاطره‌انگیزی را برایتان خلق خواهد کرد.

سربطاق آقامیر، با رازهای نهفته در دل تاریخ و خنکای دل‌انگیز قنات، منتظر است تا شما را به سفری خاطره‌انگیز در دل تاریخ و فرهنگ دزفول دعوت کند.

تربه در جیب شما..!

دسترسی به تمام امکانات در اپلیکیشن تربه تریپ

دریافت مستقیم
© کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت کارآفرینان گردشگری سرزمین کهن میباشد